3. Zajímavosti o Madagaskaru
Madagaskar (zastarale Malgašsko),
plným názvem Madagaskarská republika, je stát ležící na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu při jihovýchodním pobřeží kontinentální Afriky, a na nejbližších přilehlých ostrůvcích.
Samotný Madagaskar je největší ostrov v Africe a je 4. největší na světě.
Počet obyvatel ostrova je přibližně 25,57 milionu a je co do lidnatosti asi 15. nejlidnatější zemí v Africe. Hustota zalidnění je asi 44 obyvatel na km² (plocha čtverce o délce 1 km a šířce 1 km).
Úředním jazykem je od roku 1998 pouze malgaština .
Na území je velmi rozšířená franzouština, která je považována za neoficiální oficiální jazyk.
Madagaskar je rozvojový zemědělský stát. Většina obyvatel je závislá na zemědělství, ačkoli pouhých 5 % půdy lze obdělávat.
Doprava: silniční a železniční síť je řídká.
Dokumentární film z cesty českého dobrodruha k vidění zde:
Od nejbližší pevniny ostrov odděluje 400 km široký Mosambický průliv.
V širším okolí Madagaskaru se nachází řada ostrůvků pod správou Francie (např. Rénoion) a dálena severozápadě ostrovní stát Komory, severně Seychely a východně Mauricius.
Madagaskar osídlili lidé před více než 10 000 lety. Další obyvatelé Madagaskaru se na ostrov přeplavili na dvojitých kánoích přes Indii a východní Afriku z Indonésie asi před 2000 lety. Lidé z vnitrozemí Afriky se tu usadili později a dnešní obyvatelé (Malgaši) mají smíšený původ.
Povrch Madagaskaru tvoří náhorní plošina zvolna se sklánějící k západu a příkře spadající na východ k rovnému úzkému pruhu pobřežní nížiny. Na severu ostrova se vypíná vulkanický masiv Tsaratanana nebo Maromokotro (nejvyšší bod státu, 2 876 m n. m). Pozůstatkem dřívější sopečné činnosti jsou dnešní kráterová jezírka a horká vřídla.
Ve středu ostrova vystupuje pohoří Ankaratra, které má nejvyšší vrchol Tsiafajavena (2 643 m n. m). Na jihovýchodě leží masiv Andringitra nebo Pic Boby (2 658 m n. m). a na jihozápadě masiv Isalo s národním parkem.
Ostrov má hodně řek. Největšími řekami jsou např. Betsiboka, Mahavavy, Bemarivo další.
Umělým spojením lagun na východě vznikla pobřežní vodní cesta Canal des Pangalane.
Největšími jezery jsou Tsimanampetsotsa, Ihotry, Bemamba, Kinkony a Alaotra..
Rozlohou je ostrov 7,5 krát větší než plocha České republiky . Je dlouhý asi 1 600 km ( což je 3x délka naší republiky) a v nejširším místě měří asi 560 km (pro představu je to cesta z Olomouce do Prahy a zpátky po dálnici přes Brno).
Pobřeží je dlouhé 4 828 km.
V nejvyšších horách jsou horské louky, níž tropické deštné pralesy. Najdeme zde bambusové křoviny.
Na jihozápadě, kde je extra suché podnebí (350 mm srážek ročně), se nacházejí trnité buše nebo savany. Travnatým porostům se říká badland. Najdeme zde však i mangrovové porosty.
Madagaskar se zvláště vyznačuje výskytem sedmi druhů stromů zvaných baobab (viz obrázek vpravo), což jsou opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v suchých oblastech.
V regionu Menabe se nachází turistická atrakce, která se nazývá BAOBAOVÁ ALEJ. Jedná se o skupinu zhruba 40–50 stromů na 260 metrů dlouhé nezpevněné cestě, které jsou staré až 800 let a narostly do výšky kolem 30 metrů.
Živočichové na ostrově
Z živočichů můžeme na ostrově vidět velký počet jedinců, které můžeme vidět jen zde. Jsou to například lemuři, kterých zde žije na 20 druhů. Jiné druhy zde však chybí, například dravé šelmy. Výjimkou je fosa madagaskarská.
Po osídlení člověkem se začala krajina měnit, ubylo postupně mnoho unikátních živočichů, vyhuben byl např. i lemur druhu Megaladapis, který byl dle kosterních pozůstatků velký jako osel a vážil 50 kg. Po příchodu člověka došlo také k vymření obřích nelétavých ptáků Aepyornis. Druhy, které na Madagaskaru přežily, označujeme za živoucí fosilie.
Zajímavosti o Madagaskaru
1. Madagaskar je díky žulovým masivům oblasti Andringitra - Tsaranoro, Karambony a dalším populární arénou bigwallových horolezeckých výstupů. Do historie horolezectví se zde zapsali také čeští horolezci Ondřej Beneš a Tomáš Sobotka prvovýstupem na nejvyšší horu oblasti Tsaranoro Be vedeným v ideální přímé linii s názvem Shortcut v roce 2006, v roce 2010 pak Adam Ondra prvním volným výstupem cesty Tough enough na Karambony.
2. Svou rozlohou, více než 587 000 kilometrů čtverečních, je čtvrtým největším ostrovem na světě (větší je pouze Grónsko, Nová Guinea a Borneo).
3. Červenec je “nejchladnějším” měsícem, kdy zejména noční teploty mohou klesnout i pod plus deset stupňů Celsia.
4. Nejteplejším měsícem je prosinec s průměrnými teplotami kolem dvaceti stupňů.
5. Mezi vědci je označován je označován jako osmý kontinent planety.
6. Žádný z mnoha druhů hadů není jedovatý.
7. Pět procent všech známých druhů zvířat a rostlin můžete najít pouze na Madagaskaru.
zdroj: Zajímavosti na Madagaskaru - zajímavá místa a památky k vidění | Travelmag.cz, wikipedie.com